رفتن به محتوا

آیا بوتاکس عوارض دارد؟

عوارض بوتاکس

در گذشته‌های نه چندان دور، داشتن صورتی بدون چین و چروک از آرزوهای افراد بالای ۳۵ سال بود؛ اما امروزه به واسطه پیشرفت علم پزشکی، این آرزو به راحتی برای همگان دست یافتنی است. این روزها همه بوتاکس را به عنوان راهی برای از بین بردن چین و چروک صورت می‌شناسند، چه بسا برخی افراد در سنین پایین‌تر برای پیشگیری از چین و چروک از بوتاکس استفاده می‌کنند. البته کاربرد تزریق بوتاکس فقط به رفع چین و چروک و زیبایی محدود نمی‌شود و کاربردهای درمانی دیگری هم دارد. در این مقاله قصد داریم در رابطه با تزریق بوتاکس در پیشانی و سایر نواحی و عوارض بوتاکس صحبت کنیم.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوع سم به نام بوتولینوم  (Botulinum toxin) است که از سم باکتری کلستریدیوم تهیه شده و پس از تزریق، سبب فلج شدن عضله ناحیه تزریق می‌شود. بوتاکس، به ویژه بوتاکس صورت از جمله خدمات زیبایی  ق‌العاده آن خواهید بود. تکنیک تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین وچروک‌های فعال استفاده می‌شود، به عنوان مثال، بوتاکس دور چشم برای از بین بردن خطوطی که هنگام خندیدن یا عادت‌های روزمره ظاهر می‌شوند، بسیار مناسب است.

بوتاکس چیست

کاربردهای بوتاکس

کاربرد بوتاکس فقط در زمینه زیبایی نیست بلکه برای اهداف درمانی نیز استفاده می‌شود. کاربردهای تزریق بوتاکس به شرح ذیل است:

کاربردهای درمانی بوتاکس

 • درمان میگرن با بوتاکس
 • درمان تعرق زیاد در نواحی زیربغل، کف دست و کف پا
 • درمان ناهنجاری‌های صورت مانند غیرقرینگی
 • درمان اسکار‌های دردناک

کاربردهای زیبایی بوتاکس

 • رفع چین و چروک های ناشی از اخم، خنده و… مانند درمان خط اخم عمیق
 • پیشگیری از ایجاد چین و چروک در نواحی مختلف مانند دور چشم، پیشانی و…
 • لیفت ابروها
 • لیفت بینی
 • کاهش خطوط عرضی و چین‌های عمودی گردن
 • رفع افتادگی‌های صورت به همراه تزریق فیلر

کدام قسمت بدن برای تزریق بوتاکس مناسب است؟

امروزه تزریق بوتاکس صورت، یکی از شایع‌ترین تقاضای افراد است. ناحیه‌هایی مانند خطوط اخم بین دو ابرو، خطوط افقی پیشانی، چین و چروک‌های کنار چشم، چین و چروک‌های گردن و خطوط خند،ه برای تزریق بوتاکس بسیار مناسب است. اغلب افرادی که عادت‌های روزمره مانند اخم کردن دارند، از تزریق بوتاکس پیشانی بسیار رضایت دارند و پس از گذشت ۶ ماه برای تجدید بوتاکس مراجعه می‌کنند. افرادی که در محیط های باز کار می‌کنند و در نور آفتاب به طور ناخودآگاه چشم‌هایشان را جمع می‌کنند، خیاط‌ها و کسانی که با ابزارهای ریز سر وکار دارند، اغلب عادت به جمع کردن چشم دارند و در نواحی دور چشم دارای چین وچروک هستند. بوتاکس دور چشم برای این افراد بسیار مناسب است. البته نواحی تزریق بوتاکس، فقط به صورت محدود نمی‌شود، جالب است بدانید با تزریق بوتاکس زیر بغل تا ماه‌ها با عرق کردن خداحافظی می‌کنید. افرادی که مشکل عرق کردن دست و پا دارند نیز می‌توانند بوتاکس را در این نواحی تزریق کنند.

تزریق بوتاکس مناسب

آیا بوتاکس عوارض دارد؟

تزریق بوتاکس بسیار بی‌خطر است و همین سادگی تزریق، نداشتن عارضه و اثرگذاری بالای آن، باعث استقبال از آن شده است. تزریق بوتاکس فقط زمانی دردسر ساز خواهد شد که در مراکز نامعتبر و توسط افراد بدون تخصص انجام شود. اگر تزریق به درستی انجام نشود، ممکن است فرد دچار عارضه‌هایی مانند عدم تقارن، افتادگی پلک یا کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس شود. توصیه اکید ما این است که برای تزریق بوتاکس، حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید که از بهترین برندهای بوتاکس استفاده می‌کنند، زیرا اصالت و مرغوبیت بوتاکس بسیار مهم است به طور مثال بوتاکس دیسپورت و بوتاکس مسپورت شناخته شده هستند و عوارض بسیار کمی دارند. اما سوال اینجاست که آیا بهترین ژل برای بوتاکس صورت، وجود دارد یا خیر؟

علاوه بر این، باید از تخصص پزشک مربوطه نیز اطمینان حاصل کنید. زمانی که تزریق بوتاکس به درستی و با مقدار مناسب انجام شود، در اکثر موقع هیچ عارضه‌ای در پی ندارد. برخی افراد که دارای پوست حساسی هستند، ممکن است دچار قرمزی یا کبودی در ناحیه تزریق شوند که طبیعی است و ظرف ۲ الی ۳ روز از بین می‌رود.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، بسیار مهم هستند. پس از اینکه تزریق بوتاکس را نزد یک پزشک متخصص و در یک مرکز معتبر انجام دادید، باید برای اثرگذاری مطلوب، موارد زیر را رعایت فرمایید.

 • ‎تا ۴ ساعت بعد از تزریق، نخوابید و سر خود را به هیچ عنوان به سمت عقب برنگردانید.
 • ‎تا ٢ الی ٣ روز، سر را، به صورت طولانی مدت به سمت جلو خم نکنید و از کارهاى سنگین بپرهیزید.
 • ‎١ ساعت اول پس از تزریق، حرکت اخم کردن و بالا انداختن ابرو‌ها را به‌صورت مرتب و پشت سر هم انجام دهید.
 • ‎ بعد از ٢۴ ساعت، می‌توانید شستن صورت، حمام کردن و میکاپ را انجام دهید.
 • ‎انجام ورزش باشگاهى و کارهاى سنگین، بعد از ۴٨ ساعت بلامانع است.
 • ‎ماساژ صورت، استخر، جکوزى و حمام آب داغ، تا یک هفته ممنوع است.
 • ‎انجام کارهاى تهاجمى روى پیشانى و ابروها، مثل لایه بردارى، تاتو و میکروبلیدینگ ابرو، به مدت ١ ماه ممنوع است.
 • ‎به هنگام شیردهى و باردارى، تزریق بوتاکس ممنوع است.

آرایش بعد از بوتاکس مجاز است؟

 یکی از توصیه‌های مهم پزشکان در رابطه با مراقبت‌های بعد از بوتاکس، عدم دستکاری نواحی تزریق شده است. اگر بوتاکس صورت، بوتاکس پیشانی و بوتاکس دورچشم را انجام داده‌اید، تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق، از آرایش کردن خودداری کنید. استفاده از کرم پودر یا مواد آرایشی دیگر، به دلیل نیاز به ماساژ دادن، سبب بروز عوارضی مانند عدم تقارن خواهد شد. بنابراین چند روز تامل کنید تا نتایج جوانسازی پوست با بوتاکس، شما را از کرم پودرها و مواد پوشاننده آرایشی خلاص کند.

آرایش بعد از بوتاکس

ماندگاری بوتاکس

به طور معمول ماندگاری بوتاکس بین ۴ الی ۶ ماه است؛ اما عواملی مانند جنس پوست، تغذیه، سبک زندگی و میزان چین و چروک نیز در ماندگاری بوتاکس اثرگذار هستند. بوتاکس در کسانی که ماهیچه‌ها و عضلات صورتشان ضخیم است، ماندگاری کمتری دارد و این افراد نیاز به مقدار بیشتری بوتاکس دارند. ورزش‌های سنگین و تغذیه نادرست نیز ماندگاری بوتاکس را کاهش می‌دهد.

حال که با بوتاکس به عنوان یکی از روش‌های زیبایی و درمانی پرطرفدار آشنا شدید و از بی‌عارضه بودن آن مطمئن شدید قطعا دلتان می‌خواهد به زودی جوانسازی پوست با بوتاکس را تجربه کنید. اما حواستان باشد! این روش تا زمانی که در یک مرکز معتبر و توسط پزشک متخصص انجام شود بی عارضه است، پس ابتدا یک مرکز معتبر و یک پزشک حاذق را بیابید و از تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها و مراکز نامعتبر خودداری کنید.

2 دیدگاه

 1. درسته که میگن بوتاکس، فلج کننده اون بخش از تزریق هست؟
  یعنی بوتاکس به لب تزریق شه لب من فلج میشه؟ بوتاکس، عوارض خیلی زیادی نداره؟

  • سلام بهنوش عزیز، برای افزایش حجم لب از بوتاکس استفاده نمیشه. ژل و فیلر لب برای افزایش حجم لب تزریق میشه. بله بوتاکس فلج کننده عضله هست، اگر توسط یک پزشک متخصص تزریق انجام شه، عوارضی نخواهد داشت.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *