رفتن به محتوا

با عوارض جراحی بینی آشنا شوید

عوارض جراحی بینی

آیا قصد جراحی بینی دارید؟ اگر قصد انجام عمل بینی دارید حتما برای یک بار هم که شده به خطرات احتمالی آن فکر کرده‌اید. هرچند تعداد زیادی عمل جراحی بینی در کشور انجام می‌شود که بسیاری از آن‌ها موفق هستند اما باید واقعیت‌ها را نیز پذیرفت. عمل‌های جراحی ناموفقی نیز وجود دارند که علت‌های متفاوتی سبب نتایج عدم موفقیت آن‌ها شده است. حال که به خطرات احتمالی جراحی بینی فکر می‌کنید سوالات متفاوتی در ذهن شما نقش می‌بندد! نگران نباشید در این مقاله قصد داریم به موضوع خطرات احتمالی جراحی بینی بپردازیم.

 رینوپلاستی (عمل جراحی بینی)

مدت زمان زیادی است که رینوپلاستی بینی در ایران انجام می‌شود و طرفداران بسیاری دارد. رینوپلاستی با اهداف زیبایی، بهبود تنفس یا هر دو انجام می‌شود. تعداد زیادی از عمل‌های بینی باهدف زیبایی انجام می‌شود. ساختار بینی در افراد مختلف متفاوت است. پزشک بر اساس ساختار بینی جراحی بینی استخوانی یا جراحی بینی گوشتی را انجام می‌دهد. جالب است بدانید که انواع مدل جراحی بینی وجود دارد که بر اساس نوع بینی، میزان ضخامت پوست و… مناسب‌ترین نوع برای بیمار انجام می‌شود. بینی دارای بخش استخوانی و غضروفی است. در طی عمل رینوپلاستی هر دو بخش استخوانی و غضروفی یا یکی از آنها تغییر داده می‌شود.

 رینوپلاستی

انواع مدل جراحی بینی

بی‌شک تمام افرادی که برای جراحی زیبایی بینی مراجعه می‌کنند دوست دارند پس از عمل، بینی زیبایی داشته باشند. اما معیار زیبایی چیست و چگونه معنا می‌شود؟ آیا یک مدل بینی برای تمام افراد مناسب است؟ یک مدل خاص بینی در تمام صورت‌ها زیبا نیست. بیشتر افراد با هدف کوچک کردن بینی مراجعه می‌کنند اما فرم و اندازه هر بینی بر اساس دیگر اجزای صورت مشخص می‌شود. نوع بینی فرد از نظر استخوانی یا گوشتی بودن در فرم بینی پس از عمل تاثیر زیادی دارد. بینی باید در نهایت باید بر طبق استانداردهای زیبایی با دیگر اجزای صورت مانند چشم‌ها، لب، پیشانی و… متناسب باشد. انواع مدل جراحی بینی به شرح زیر است:

عمل بینی طبیعی

در این نوع عمل تمام مشکلات مربوط به بینی مانند قوز، انحراف، افتادگی نوک بینی و… رفع می‌شود. ظاهر بینی پس از عمل کاملا طبیعی است و تمام مشکلات رفع شده است. این نوع عمل طرفداران زیادی در میان آقایان دارد. معمولا نتایج عمل بینی گوشتی به صورت کاملا طبیعی است. در عمل بینی طبیعی جای هیچ گونه بخیه و زخم روی بینی باقی نمی‌ماند.

عمل بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی بیشترین طرفداران را در بین خانم‌ها دارد. پس از این عمل بینی تا حدودی طبیعی و نوک بینی کمی بالاتر است. هرچند سوراخ‌های بینی و پهنای بینی از حالت معمول کمی کوچکتر است اما بازهم بینی حالت غیر طبیعی و مصنوعی ندارد. در این نوع عمل بینی در صورتی که پزشک تجربه کافی نداشته باشد ممکن است کیفیت تنفس کاهش یابد.

مدل‌های غیر طبیعی

پس از عمل نوک بینی در بالاترین حالت قرار گرفته و بینی دارای قوس زیادی است. پره‌ها و سایز بینی کاملا کوچک می‌شود. شکل بینی کاملا غیر طبیعی و مصنوعی است و احتمال ایحاد مشکلات تنفسی و از دست دادن حس بویایی زیاد است.

انواع مدل جراحی بینی

خطرات احتمالی جراحی بینی

تعداد عمل‌های موفق بینی بسیار زیاد است اما این موضوع سبب چشم پوشی از خطرات احتمالی نمی‌شود. بهترین راه‌حل برای کاهش خطرات احتمالی و عوارض پس از جراحی بینی تعادل در انتظارات و مراجعه به پزشک متخصص باتجربه است. فراموش نکنید که بخش زیادی از نتایج جراحی نیز به مراقبت‌های پس از عمل مربوط می‌شود. پس از عمل پزشک تمام مراقبت‌های پس از جراحی بینی را برای همراه شرح می‌دهد. خطرات احتمالی جراحی بینی به شرح زیر است:

  • از دست دادن حس بویایی به طور موقت یا به طور دائم یکی از عوارض شایع است. در بیشتر افراد پس از مدتی حس بویایی به حالت طبیعی باز می‌گردد اما برخی نیز به طور کامل حس بویایی خود را از دست می‌دهند.
  • ایجاد حالت غیر قرینگی در دو طرف بینی در قسمت حفره‌ها و پره‌های بینی که اغلب به دلیل بی‌تجربه بودن پزشک رخ می‌دهد. در این موارد ابتدا باید صبر کرد تورم بینی از بین برود؛ در صورتی که بازهم دو طرف بینی قرینه نباشد جراحی ترمیمی انجام می‌شود.
  • در مواردی که جراحی زیبایی بینی با جراحی انحراف بینی همزمان انجام می‌شود احتمال ایجاد حفره در تیغه بینی وجود دارد.
  • یکی از شایع‌ترین عوارض جراحی بینی که توسط پزشکان بی‌تجربه انجام می‌شود ایجاد مشکل تنفسی است. فرد از بینی نمی‌تواند نفس بکشد و تنفس از طریق دهان انجام می‌شود که گاهی دارای صدا نیز است.
  • ایجاد عفونت یکی از خطرات احتمالی است که چسبندگی در نواحی داخلی بینی را به دنبال خواهد داشت. عفونت پس از عمل بینی بسیار نادر است. معمولا برای جلوگیری از این عارضه پزشکان پس از عمل بینی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند.
  • بی‌حسی در ناحیه بینی و اطراف از عوارض نادر است و کاملا غیرقابل پیش‌بینی است.

آیا عمل جراحی بینی می‌تواند سبب مرگ شود؟

هرچند گاهی تیترهایی را در روزنامه‌ها و سایت‌های خبری مبنی بر فوت بیمار در عمل جراحی بینی مشاهده می‌کنیم اما باید گفت که خطر فوت در هر عمل جراحی وجود دارد. طبق آمار و گزارشات فوت در اثر جراحی رینوپلاستی بسیار نادر است و معمولا کسانی که به مراکز نامعتبر و پزشکان غیرمتخصص مراجعه می‌کنند دچار چنین مشکلاتی می‌شوند. اغلب استفاده بیش از اندازه از داروی بیهوشی سبب اغما یا مرگ بیمار می‌شود. از طرفی در صورتی که میزان داروی بی‌هوشی نیز کم باشد مشکلات دیگری رخ می‌دهد. تکنسین بیهوشی خبره کاملا می‌داند که چه میزان از داروی بی‌هوشی باید تزریق شود.

سخن آخر

همان‌طور که توضیح دادیم عمل جراحری بینی به یک متخصص و پزشک با مهارت بالا نیاز دارد.اگر قصد عمل جراحی بینی دارید حتما در رابطه با پزشک و سوابق کاری او اطلاعات کافی را کسب کنید. از مراجعه به پزشکان غیرمتخصص و بی‌تجربه خودداری کنید. کلینیک مهزیار یکی از مراکز معتبر در حوزه زیبایی است. جراحی رینوپلاستی در این مرکز توسط پزشک متخصص و با حضور تکنسین بی‌هوشی انجام می‌شود. مراقبت‌های پس از عمل بینی را جدی بگیرید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *