رفتن به محتوا

خدمات تخصصی جراحی پروتز سینه

پروتز سینه

بسیاری از بانوان پس از لاغری، بارداری و شیردهی فرم سینه خود را از دست می‌دهند. در برخی افراد دیگر به دلیل بالارفتن سن به خصوص در دوران میانسالی، سینه دچار افتادگی می‌شود. از آنجایی که سینه نقش اساسی در زیبایی بدن بانوان دارد، عمل پروتز سینه روشی برای بازگرداندن شکل اندام به سایز و فرم ایده‌ال محسوب می‌شود.

پروتز سینه در مواردی چون بروز بیماری سرطان سینه که نیاز به برداشتن بافت آن از طریق جراحی است هم کاربرد دارد. همچنین در بعضی موارد به منظور افزایش سایز سینه افرادی که از اندازه سینه خود یا شکل آن ناراضی هستند، استفاده می‌شود.

برخی تصور می‌کنند عمل پروتز سینه موجب از میان رفتن توان شیردهی یا حتی بارداری در زنان می‌شود و حتی در مواردی عنوان می‌شود که این عمل باعث بروز بیماری شایع سرطان سینه خواهد شد. این در حالی است که در عمل پروتز سینه پزشک معمولا پروتز را از طریق برش‌های کوچکی در هاله نوک پستان، زیر بغل، چین زیر سینه‌ها و ناف وارد بدن فرد می‌کند و طی این فرآیند آسیب مستقیمی به بافت اصلی سینه و غدد شیردهی وارد نمی‌شود. هرچند در مواقعی که از هاله نوک پستان برای عمل پروتز سینه استفاده می‌شود، ممکن است به علت قطع چند مجرای شیری، فرآیند تولید شیر و یا نحوه شیردهی دچار اختلال شود.

پروتز سینه چیست؟

با قرار دادن پروتز در بافت سینه و ایجاد فرم دلخواه و لیفت آن، علاوه بر ایجاد ظاهر زیبا و جذاب، به بالا بردن اعتماد به نفس و روحیه زنانگی هم کمک زیادی می‌کند. پروتزها انواع مختلفی دارند و بر اساس کاربرد و ویژگی‌های بدنی شما انتخاب می‌شوند. انتخاب نوع مناسب پروتز سینه باعث می‌شود که اندام شما زیباتر به نظر برسد و برخی از مشکلات فیزیولوژیک بدنتان حل شود.

سایز مناسب پروتز سینه

مزایای پروتز سینه

پروتز سینه یکی از جراحی‌های کم خطر زیبایی به شمار می‌رود و به همین دلیل برای حجم دادن به سینه‌ها و تغییر فرم آنها استفاده می‌شود. علاوه بر ایجاد ظاهر زیباتر، استفاده از پروتز سینه باعث می‌شود که تعادل اندامی شما حفظ شود و بسیاری از مشکلات فیزیکی که به دلیل کوچک بودن سینه اتفاق می‌افتد از بین برود. همچنین از پروتز سینه به عنوان درمان سینه شل شده در سنین بالا یا بعد از شیردهی هم استفاده می‌شود. همچنین بعد از جراحی ماستکتومی یا برداشتن سینه بعد از سرطان، از پروتز سینه برای بهبود وضعیت ظاهری و بالا بردن اعتماد به نفس فرد استفاده می‌شود.

انواع پروتز سینه

در حال حاضر عمل پروتز سینه یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین جراحی‌های زیبایی برای خانم‌ها محسوب می‌شود. عمل پروتز سینه به چند روش مختلف انجام می‌شود که تفاوت اصلی انها در نوع و ظاهر و ابعاد پروتز استفاده شده است. یکی از روش‌های دسته‌بندی پروتزها، توجه به میزان برجستگی است:

  • Low profile: پروتز با برجستگی اندک
  • High Profile: پروتز با برجستگی زیاد
  • Ultra-high profile: پروتز با برجستگی خیلی زیاد

علاوه بر میزان برجستگی، پروتزها بر اساس شکل ظاهری هم تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه با انواع آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

پروتز های سینه از نظر شکل ظاهری

مدل گرد

پروتزهای گرد ظاهر جذاب‌تر و برجسته‌تری به سینه‌های شما می‌دهند و برای افرادی که دوست دارند سینه‌های بزرگ‌تری داشته باشند؛ مناسب است.

مدل قطره اشکی

این مدل ظاهر طبیعی‌تری به سینه‌ها می‌دهد و برای افرادی که سینه‌های تخت و صاف دارند یا برای پروتز سینه بعد از  جراحی سینه مناسب‌تر است.

انواع ایمپلنت سینه از نظر جنس

روش دیگر تقسیم بندی پروتزهای سینه، توجه به جنس آنهاست. معمول‌ترین جنس‌های به کار رفته در ساخت پروتز عبارتند از:

پروتز آب و نمک (سالینی)

اصلی‌ترین ماده تشکیل دهنده این پروتز‌ها، محلول آب و نمک استریل شده است که موادی طبیعی به شمار می‌روند و به همین دلیل کمترین میزان عوارض جانبی را برای بدن ایجاد می‌کنند. عمل پروتز سینه سالینی؛ نیاز به برش‌های کمتری در بدن دارد و بعد از جراحی هم اگر مواد داخل پروتز نشتی داشته باشند؛ مشکل خاصی برای بدن به وجود نخواهد آمد. اما هنگام لمس سینه‌ها، غیرطبیعی بودن این پروتزها بیشتر احساس می‌شود و احتمال نشتی آنها هم بالاتر است. در مجموعه مهزیار از پروتز سالینی استفاده نمیشود.

پروتز سیلیکونی

این پروتزها بهترین و باکیفیت‌ترین نوع پروتز هستند. پروتز سیلوکونی هنگام لمس، حالتی طبیعی دارد و احتمال چین خوردگی آن هم کمتر است. اما هم هزینه بالاتری دارد و هم هنگام جراحی پروتز، نیاز است که برش‌های بیشتری روی سینه ایجاد شود.

انتخاب سایز پروتز مناسب

برای انتخاب سایز مناسب پروتز سینه، باید با پزشک متخصص مشورت کنید و فاکتورهای مختلفی از جمله سبک زندگی، فیزیولوژی بدن و… مورد بررسی قرار بگیرد. فاکتورهای دخیل در تصمیم گیری برای اندازه پروتز مناسب سینه، عبارتند از:

خواسته بیمار

اینکه قصد استفاده از پروتز سینه بعد از جراحی ماستکتومی را دارید یا تنها برای زیبایی ظاهری به این جراحی روی آورده‌اید؛ در انتخاب سایز پروتز سینه موثر است.

آناتومی بدن بیمار

سایز سایر قسمت‌های بدن، سبک زندگی و توان ماهیچه‌ها و ستون فقرات فرد؛ در انتخاب سایز پروتز سینه مناسب اهمیت زیادی دارد؛ چرا که عضلات و مهره‌های کمر باید توانایی نگهداری سینه را بدون تحمل فشار اضافی داشته باشند. همچنین میزان فعالیت روزانه هم می‌تواند در تعیین ابعاد مناسب پروتز، موثر باشد.

قابلیت کشسانی پوست اطراف سینه

پزشک معالج در معاینات اولیه، سایز ابتدایی پستان‌ها، قابلیت کشسانی پوست آن ناحیه، مقاومت عضلانی و  وضعیت ستون فقرات فرد را بررسی کرده و سپس با توجه به خواسته فرد، سایز پروتز مناسب را انتخاب می‌کند.

پروتز سینه چگونه انجام میشود؟

بعد از انجام معاینات، آزمایش‌ها و تصویربرداری‌ها، شما برای انجام جراحی آماده می‌شوید. برای داشتن جراحی سینه بدون درد، بهتر است نکات و مراقبت‌های مربوط به قبل از جراحی که توسط پزشک بیان شده‌اند را رعایت کنید. معمولا برای انجام این جراحی، به صورت کامل بیهوش می‌شوید و سپس متناسب با نوع و سایز پروتز، برش‌هایی روی سینه و در زیر بغل شما ایجاد می‌شود. سپس پروتزها با تکنیک‌های مختلفی داخل سینه قرار داده می‌شوند.

هزینه پروتز سینه

هزینه پروتز سینه به دلیل قرارگیری در دسته عمل‌های زیبایی؛ به مواردی مانند نوع پروتز مورد استفاده و تخصص پزشک بستگی دارد و در نتیجه بازه قیمتی مشخصی ندارد. برای اطلاع از هزینه و قیمت عمل پروتز سینه باید با پزشک متخصص مشورت کنید.
به غیر از پروتز به کار رفته در بدن بیمار و دستمزد پزشک و کادر درمانی، اقداماتی مانند تصویربرداری‌های متعدد هم هزینه‌بر هستند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بیمه معمولا این هزینه‌ها را تقبل نمی‌کند و شخصا باید آنها را بپردازید.

عوارض پروتز سینه

در گذشته مشکلاتی از قبیل پاره شدن کیسه پروتز پس از گذاشتن پروتز در سینه‌ها ایجاد می‌شد. همچنین ممکن بود بافت‌های درون سینه دچار درد شوند و پس از مدتی سینه فرم خود را از دست می‌داد.
اما امروزه شیوه‌های نوین جراحی سینه، عوارض پروتز سینه را به حداقل رسانده است. البته یک عمل هرچقدر هم که از نظر پزشکی و علمی بی‌خطر محسوب شود، بازهم عوارض خاصِ خود را خواهد داشت. از جمله عوارض عمل پروتز سینه می‌توان به مواردی چون خونریزی و تجمع خون در سینه‌ها، بروز عفونت، ایجاد فرم نامتقارن در سینه‌ها، نشتی یا پارگی پروتز، درد دائمی، چین خوردگی پوست پوشاننده سطح پروتز و بروز عوارض قلبی و ریوی ناشی از لخته شدن خون اشاره کرد.
البته به غیر از مواردی مانند خون مردگی یا احساس درد موقت، بقیه عوارض خطرناک تنها در صورتی رخ می‌دهند که پزشک تخصص و تجربه کافی را در این زمینه نداشته باشد. بنابراین انتخاب پزشک و کادر درمانی حرفه‌ای مانند مجموعه زیبایی مهزیار، کمک می‌کند که نیازی به جراحی مجدد برای حل این عوارض و مشکلات نداشته باشید.

عکس از پروتز سینه

معایب جراحی پروتز سینه

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که جراحی پروتز سینه، یک عمل سخت و خطرناک است؛ اما این عمل اگر توسط افراد مجرب انجام شود؛ خطر و مشکل زیادی برای شما به دنبال نخواهد داشت. البته این اقدام، ممکن است معایبی هم به همراه داشته باشد که باقی ماندن جای برش‌ها، احساس درد و سوزش، بالا رفتن حساسیت سینه‌ها و نوک آنها و احساس سردی در سینه‌ها از آن جمله است.

علت سوزش سینه بعد از پروتز

یکی از عوارضی که در بیشتر مواقع بعد از جراحی سینه اتفاق می‌افتد؛ احساس درد و سوزش در سینه است. یکی از دلایل این اتفاق، عفونت در بافت اطراف سینه است. اما به غیر از این مورد، انقباض کپسولی، پارگی پروتز و نشت سیلیکونی هم از دیگر عوامل ایجاد احساس درد و سوزش هستند.
بعد از ایمپلنت سینه، بدن بافتی را در اطراف پروتز می‌سازد که به مرور زمان جمع و کوچک می‌شود. این اتفاق باعث ایجاد فشار روی پروتز سینه می‌شود که در نهایت منجر به احساس درد خواهد شد. دو روش کپسولوتومی باز و کپسولکتومی باز، دو روشی هستند که برای درمان انقباض کپسولی به کار می‌روند.
همچنین ممکن است ژل سیلیکونی درون پروتزها تبدیل به مایع شده و به سایر قسمت‌های بدن نشت کند. این اتفاق منجر به احساس درد و سوزش درسینه می‌شود و باید سریعا مورد درمان قرار گیرد تا از بروز اتفاقات خطرناک جلوگیری شود.
پارگی پروتز هم دلیل دیگری است که باعث احساس سوزش و درد سینه می‌شود. بسیاری از پروتزها بعد از مدتی پاره می‌شوند و به همین علت شما احساس درد و سوزش درسینه خواهید داشت. البته عوامل دیگری مانند موج برداشتن پروتز، بالا رفتن حساسیت سینه‌ها و زخم شدن جای برش و بخیه‌ها هم منجر به احساس درد بعد از جراحی پروتز خواهند شد.

آیا پروتز سینه دائمی است؟

پروتز سینه یک عمل دائمی نیست. در بسیاری موارد بعد از گذشت چندین سال، پروتز داخل سینه دچار فرسودگی و پارگی می‌شود و باعث ایجاد احساس درد و خطرات دیگری در بدن خواهد شد. البته دقیقا مشخص نیست که پروتزها بعد از چه بازه زمانی دچار پارگی می‌شوند و نیاز به تعویض دارند. ممکن است برخی از مدل‌های پروتز پس از چند ماه دچار مشکل شوند و برخی دیگر تا ۱۵ سال هم بتوانند بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهند.

اقدامات قبل از جراحی پروتز سینه

اگرچه جراحی پروتز سینه عوارضی با خود دارد؛ اما با رعایت کردن و انجام برخی از اقدامات می‌توانید این عوارض و مشکلات را تا حد زیادی کاهش دهید. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که باید برای کاهش مشکلات بعد از جراحی رعایت کنید؛ پرداخته شده است:

  • اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید با پزشک خود درباره قطع یا ادامه آن مشورت کنید.
  • سعی کنید با مشورت پزشک، ۱۰ روز قبل از انجام عمل مصرف داروی آسپرین یا داروهای گیاهی را متوقف کنید تا میزان خون مردگی و کبودی‌های بعد از جراحی کاهش پیدا کند.
  • دو هفته قبل از عمل سیگار نکشید.
  • آزمایش‌ها و تصویربرداری‌های مورد نیاز را تحت نظر پزشک متخصص انجام دهید.

دوره نقاهت پروتز سینه

بعد از انجام این جراحی، تا مدتی مجبور می‌شوید برخی از فعالیت‌های روزانه خود را کنار بگذارید. تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی پروتز، باید تا حد امکان از انجام کارهای فیزیکی مانند رانندگی خودداری کرده و تنها استراحت کنید. البته مقداری نشستن و راه رفتن در روز برای جلوگیری از لخته شدن خون، ضروری است.
همچنین از بلند کردن اجسام، ورزش کردن و هر گونه استفاده از بازوها برای چند روز اول بعد از جراحی ممنوع است. مصرف به موقع قرص‌ها و مسکن‌ها و رعایت نکات گفته شده توسط پزشک هم از دیگر اقداماتی است که در دوره نقاهت باید آنها را رعایت کنید.

مدل های مختلف پروتز سینه

مراقبت بعد از پروتز سینه

علاوه بر نکات گفته شده؛ انجام معاینات دوره‌ای هم از مهم‌ترین اقداماتی است که پس از جراحی بزرگ کردن سینه باید انجام دهید. معمولا این معاینات هر سال انجام می‌شوند تا از سلامت بافت سینه و پروتزها مطمئن شوید. همچنین بهتر است تا چند ماه، از خوابیدن به شکم یا پهلوها خودداری کنید. برای جلوگیری از عوارض احتمالی، بهتر است ۲ تا ۳ ماه بعد از جراحی، تنها از سوتین طبی استفاده کنید.

سن مناسب برای پروتز

بهترین سن برای جراحی پروتز سینه بالای ۱۸ سال است تا نتیجه دلخواه کسب شود. اگر ترجیح شما جراحی پروتز سینه طبیعی است؛ حتما در معاینات اولیه این نکته را به پزشک معالج توضیح دهید تا از پروتز مناسب برای شما استفاده کند.
برای اینکه نتیجه عمل شما عالی باشد، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات مجموعه زیبایی مهزیار استفاده کنید. مجموعه مهزیار با بهترین پزشک‌های متخصص و داشتن تجهیزات کامل و بروز، بهترین انتخاب شما برای انجام پروتز سینه در تهران خواهد بود. همچنین می‌توانید قبل از انجام جراحی، نمونه کار های پروتز سینه انجام شده در این مجموعه زیبایی را ببینید تا بتوانید بهتر در این مورد تصمیم گیری کنید.

 

پروتز سینه

پروتز با برجستگی اندک

پروتز با برجستگی زیاد

پروتز با برجستگی خیلی زیاد

پروتز سینه آب نمکی

پروتز سینه سلیکونی

انواع پروتز سینه

Low profile

پروتز با برجستگی اندک

High Profile

پروتز با برجستگی زیاد

Ultra high profile

پروتز با برجستگی خیلی زیاد

هزینه عمل پروتز سینه

هزینه این عمل به دلیل قرارگیری در دسته عمل‌های زیبایی فقط به مواردی چون نوع پروتز مورد استفاده و تخصص پزشک بستگی دارد و در نتیجه بازه قیمتی مشخصی ندارد.

عوارض پروتز سینه

یک عمل هرچقدر هم که از نظر پزشکی و علمی بی‌خطر محسوب شود، بازهم عوارض خاصِ خود را خواهد داشت. از جمله عوارض عمل پروتز سینه می‌توان به مواردی چون خونریزی و تجمع خون در سینه‌ها، بروز عفونت، ایجاد فرم نامتقارن در سینه‌ها، نشتی یا پارگی پروتز، درد دائمی، چین خوردگی پوست پوشاننده سطح پروتز و بروز عوارض قلبی و ریوی ناشی از لخته شدن خون اشاره کرد. مراجعه به پزشک متخصص و ماهر و انجام این عمل در مراکز معتبر باعث می‌شود تا این عوارض به حداقل برسند یا اصلا عوارضی بعد از عمل وجود نداشته باشد.

فرسودگی پروتز

پروتز سینه یک عمل دائمی نیست. یعنی در بسیاری موارد بعد از گذشت چندین سال، پروتز داخل سینه دچار فرسودگی می‌شود و نیاز به تکرار عمل پروتز خواهد بود. مخصوصا در بانوان ورزشکار این نیاز از درصد بالاتری برخوردار است.

نمونه کارهای جراحی پروتز سینه

مشاوره خدمات جراحی پروتز سینه

شما می توانید جهت دریافت مشاوره با شماره زیر از گروه زیبایی مهزیار ارتباط برقرار نمایید.