رفتن به محتوا

نحوه چسب زدن به بینی بعد از عمل زیبایی

نحوه چسب زدن بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از رایج ترین جراحی‌های زیبایی در سراسر دنیاست. این عمل در ایران نیز بسیار معمول است. از زمانی که فرد از اتاق عمل خارج می‌شود دوره مراقبت‌های آن شروع می‌شود. یعنی باید تا مدتی یکسری نکات رعایت شود تا نتیجه نهایی به بهترین شکل ممکن باشد.

یکی از این نکات چسب زدن بعد از جراحی بینی است. البته جالب است بدانید که در خارج از ایران اینکه فرد از چسب بعد از جراحی استفاده کند یا خیر وابسته به ن÷ظر پزشک است و ممکن است دکتر تشخیص دهد که به چسب نیازی نیست. همه این‌ها وابسته به انواع مدل جراحی بینی است. اما در ایران غالباً همه افراد پس از جراحی از چسب استفاده می‌کنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی جراحی بینی، و نکات مربوط به آن بپردازیم.

احتمالاً اگر شما نیز قصد جراحی بینی خود را داشته باشید، با سؤال‌هایی رو به رو می‌شوید. پرسش‌هایی مانند اینکه تا چند ماه بعد از عمل بینی باید چسب زد؟ چرا بعد از برداشتن چسب، بینی ورم می‌‌کند؟ چرا بعد از عمل روی بینی چسب می‌زنند؟ در ادامه قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

تا چند ماه بعد از عمل بینی باید چسب زد؟

یکی از مهم ترین سؤال‌هایی که برای افراد پس از جراحی بینی پیش می‌آید این است که تا چه مدت بعد از جراحی باید از چسب استفاده کرد. مدت چسب زدن بینی پس از جراحی اغلب دارای بازه زمانی متغیری است. این زمان معمولاً بین دو هفته تا دو ماه، در نوسان است. این تفاوت زمانی به نوع پوست بینی بستگی دارد. اگر پوست بینی نازک باشد، بعد از دو هفته می‌توان چسب زدن به بینی را متوقف کرد. در بینی‌های دارای پوست ضخیم، این مدت تا دو ماه افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است پوست ضخیم، یکی از ویژگی‌های بینی‌های گوشتی است.

نحوه صحیح چسب زدن بینی

چرا بعد از عمل روی بینی چسب می ‌‌زنند؟

یکی از دلایلی که پزشکان چسب بینی را پس از جراحی توصیه می‌کنند این است که از تورم جلوگیری کرده و روند درمان را ساده تر می‌کند. یکی دیگر از دلایل استفاده از چسب تأثیر روانی آن است. به این معنا که وقتی از چسب روی بینی استفاده می‌شود، باعث شده تا فرد راحت تر و به صورت تدریجی با ظاهر جدید خود سازگار شود.

بنابراین استفاده از چسب علاوه بر ویژگی‌های درمانی، دارای تأثیر روانی نیز هست. البته باید بدانید که برخی از افراد پس از جراحی حساسیت به چسب بینی را تجربه خواهند کرد. برای جلوگیری از این مشکل باید با پزشک خود مشورت کنند تا پزشک راهکارهای لازم را به آنها ارائه دهد.

روش صحیح استفاده از چسب بینی

پزشکان مختلف همانند تکنیک‌های جراحی خود، رویکردهای مختلفی برای استفاده از چسب بینی پس از جراحی دارند. نوع بینی و ضخامت پوست شما نیز می‌تواند تعیین کند که چگونه باید بینی خود را بعد از جراحی بینی با چسب بپوشانید. با این وجود، اصول اولیه چسب بعد از عمل بینی یکسان است. توجه داشته باشید که پیش از آن که شروع به چسباندن چسب روی بینی خود کنید باید محل مورد نظر را با آب و صابون کاملا تمیز کنید. در ادامه روش صحیح استفاده از چسب بینی مرحله به مرحله آورده شده است.

مرحله اول: پوشاندن پل بینی با چسب

معمولاً اولین مرحله برای درست چسباندن چسب بینی آن است که از پل بینی شروع کنید. به این معنا که ابتدا ۳ تا ۵ چسب را به صورت افقی روی بینی خود قرار دهید. بهتر است که این کار را از نوک بینی خود شروع کنید. هر نوار باید تا حدی با نوار قبلی همپوشانی داشته باشد. همچنین مهم است که هنگام چسباندن نوار، ناحیه را به طور مساوی فشار دهید.

نکته: همانطور که به سمت بالا حرکت می‌کنید، نوارهای کوتاه تری بردارید تا نتیجه نهایی منظم تر به نظر برسد.

مرحله دوم: نوک بینی را به شکل “U” بپوشانید

حال باید یک تکه نوار بلندتر بردارید. نوک بینی را کمی به سمت بالا کشیده و همانند حرف  U انگلیسی نوک بینی را بپوشانید. توجه داشته باشید در حین انجام این کار سعی کنید سوراخ‌های بینی را نپوشانید.

مرحله سوم: مرحله اول را تکرار کنید

حال در مرحله سوم باید مجدد روی بینی را به صورت افقی با چسب بپوشانید. این مرحله دقیقاً شبیه به مرحله اول است. یعنی باید هر نوار باید تا حدی با نوار قبلی همپوشانی داشته باشد. توجه داشته باشید که روش صحیح استفاده از چسب بینی همگی مربوط به مراقبت‌های جراحی بینی محسوب می‌شود.

چرا بعد از برداشتن چسب، بینی ورم می‌کند؟

یکی دیگر از سؤال‌هایی که ممکن است  قبل یا بعد از جراحی بینی با آن رو به رو شوید همین پرسش است. چسب زدن بینی بعد از عمل باعث کاهش تورم بینی می‌شود. همچنین چسب زدن به پوست کمک می‌کند تا به بافت زیرین خود بچسبد و تورم آن کاهش یابد. حال زمانی که شما چسب بینی خود را جهت تعویض بر می‌دارید ممکن است احساس کنید که بینی شما ورم کرده است.

باید بدانید که این ورم کاملاً طبیعی بوده و به علت برداشته شدن فشار چسب از روی بینی ایجاد خواهد شد. در نتیجه بینی شروع به ورم کردن می‌کند. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست. زیرا این ورم موقتی است. پس طبق تجویز پزشک خود به چسب زدن بینی تا زمانی که نیاز است، ادامه دهید. همانطور که پیش تر گفته شد زمان استفاده از چسب بستگی به نوع پوست شما دارد. بنابر آن چه گفته شد یکی از راه‌های کاهش ورم بینی بعد از جراحی استفاده از چسب است.

عوارض جراحی بینی

عوارض جراحی بینی

عمل بینی همانند هر جراحی دیگری با عوارضی همراه است. افراد باید پیش از آن که این عمل را انجام دهند با تمام عوارض آن آشنا باشند. لازم به ذکر است بیشتر عوارضی که پس از جراحی رخ می‌دهند موقتی بوده و پس از گذشت یک مدت برطرف خواهند شد. برای مثال مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی یکی از عوارض جراحی بینی محسوب می‌شود. در ادامه از برخی از این عوارض نام خواهیم برد.

  • تورم و التهاب بینی
  • اختلال‌های تنفسی
  • باقی ماندن جای چسب و آتل بینی
  • عفونت بینی پس از جراحی
  • تهوع و احساس گیجی
  • احساس خارش
  • گلو درد و درد عضلانی

کلام آخر

همان‌طور که خواندید جراحی بینی یکی از شایع ترین عمل‌های زیبایی است و انواع مختلفی دارد. برای مثال تفاوت بینی استخوانی با سایر مدل ‌ها در عوارض بعد از جراحی مؤثر است. چسب زدن بینی پس از جراحی نیز یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه شود. زیرا همان‌طور که اشاره شد باید به روش صحیح انجام شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

خیلی از افراد فکر می‌کنند جراحی بینی استخوانی معمولاً نتیجه بهتری از بینی‌های گوشتی دارد. در صورتی که این گونه نیست و همه این‌ها وابسته به مهارت پزشک است. بنابراین توصیه می‌شود که برای جراحی زیبایی بینی به پزشک متخصص و کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *