رفتن به محتوا

پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه چیست

پروتز سینه یکی از انواع عمل‌های جراحی زیبایی است که به منظور بزرگ کردن و فرم‌دادن به سینه‌ها انجام می‌شود. در صورتی که با نحوه انجام این عمل زیبایی، عوارض و دلایل کوچک شدن سینه بعد از عمل آشنا نیستید، در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که پروتز سینه چیست و بهترین مارک پروتز سینه را چطور باید انتخاب کنید.

همه چیز درباره پروتز سینه

عمل زیبایی سینه زنان به صورت کلی به دو دسته اصلی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی و بزرگ کردن سینه یا پروتز سینه تقسیم می‌شود. همان‌طور که از نام عمل ماموپلاستی پیداست، این عمل برای بانوانی انجام می‌شود که مایل به کوچک کردن سینه‌های خود هستند. اما در عمل پروتز سینه علاوه‌بر بزرگ کردن سینه‌ها، با استفاده از پروتزها و کپسول پروتز سینه، سینه‌ها خوش‌فرم شده و بزرگ‌تر از حالت طبیعی خواهند شد. همچنین در کنار جراحی پروتز سینه عمل لیفت سینه یکی دیگر از روش های مناسب برای زیباتر شدن سینه ها است که در مجموعه زیبایی مهزیار توسط پزشک فوق تخصص انجام میشود.

همه چیز درباره پروتز سینه

بانوانی که دارای سینه‌ها نامتقارن یا کوچک هستند، با عمل پروتز سینه می‌توانند زیبایی ظاهری بدن خود را بهبود بخشند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بیشترین موارد کاربرد عمل زیبایی سینه زنان (پروتز سینه) بیشتر به دلیل کوچک بودن سینه‌ها، کاهش حجم آن‌ها پس از مدتی شیردهی، نامتقارن بودن و افتادگی‌ سینه ها در اثر تغییر وزن یا افزایش سن است. توجه داشته باشید برخلاف تصور عموم شیردهی پس از جراحی پروتز سینه امکان پذیر است.

عمل پروتز سینه چگونه است؟

پروتز سینه چیست؟ پروتز سینه با ایجاد برش و جاگذاری کپسول پروتز سینه انجام می‌شود. برای این عمل از پروتز ژل سیلیکونی استفاده می‌شود..

انواع برش‌ها در عمل پروتز سینه

 • یکی‌ از متداول‌ترین برش‌ها برای عمل جراحی پروتز سینه، ایجاد برشی ۴ الی ۵ سانتی‌متری در زیر سینه است. در این روش محل برش مشخص نبوده و به مرور نیز جای آن محو خواهد شد. علاوه‌براین، جراح به موقعیت صحیح قرارگیری پروتز دسترسی راحتتری داشته و در نتیجه پروتز به درستی در جای خود قرار می‌گیرد.
 • از دیگر روش‌ها برای ایجاد برش جهت انجام عمل پروتز سینه، برش در پوست تیره روی سینه است. این برش معمولاً در قیمت پایینی هلال تیره رنگ روی سینه انجام شده و در نتیجه کوچک خواهد بود. اما در نظر داشته باشید که بر خلاف روش ایجاد برش زیر سینه، در این روش، جای برش مخفی نخواهد بود.
 • روش سوم برای انجام عمل پروتز سینه، ایجاد برش در زیر بغل است. اما در نظر داشته باشید با وجود اینکه جای برش در زیر بغل پنهان خواهد شد اما امکان دارد زخم‌ها به خوبی بهبود پیدا نکنند. به عبارت ساده‌تر، سرعت بهبود زخم‌ در این ناحیه کندتر از زیر سینه و روی آن است. اما در نهایت می‌توانید مطمئن باشید که جای زخمی روی سینه خود ندارید.

خطرات پروتز سینه چیست؟

سوالی که ذهن اکثر بانوان را به خود مشغول کرده این است که آیا پروتزهای سینه می‌توانند خطرناک باشند؟ قبل از پاسخ دادن به این سوال باید بدانید که تفاوتی ندارد پروتز سینه از چه نوعی باشد و برای بدن به عنوان یک جسم خارجی محسوب شده و قاعدتاً بدن هر فرد برای سازگاری با آن به زمان مخصوص به خود نیاز خواهد داشت.

پروتزهای سینه معمولاً دارای یک پوسته خارجی سیلیکونی هستند اما ماده داخلی آن‌ها می‌تواند از ژل سیلیکون ساده و منسجم یا آب نمک باشد. یکی از متداول‌ترین انواع پروتزهایی که در عمل جراحی زیبایی سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد، پروتز ژل سیلیکون است. علت استفاده از این نوع پروتز، نرمی و سازگار بودن سیلیکون با بدن است. جالب است بدانید که سازگاری پروتزهای سیلیکونی با بدن انسان از آن جهت بالاتر است که در مایعات بدن نیز سیلیکون وجود دارد اما احتمال بروز خطرات بیماری‌هایی چون بافت‌های همبندی و سرطان سینه هنوز به صورت قطعی به اثبات نرسیده و نیاز به مطالعات بیشتری دارد.

مدت زمان عمل پروتز سینه چقدر است؟

مدت زمان عمل پروتز سینه به صورت معمول یک ساعت بوده و برای انجام آن نیز باید بیمار بیهوش شود. در برخی موارد اما با تشخیص جراح، به جای بیهوشی کامل، بی‌حسی موضعی نیز انجام می‌شود. بانوانی که عمل زیبایی پروتز سینه انجام می‌دهند در همان روز عمل مرخص شده و در نتیجه نیازی به بستری آن‌ها نخواهد بود.

انواع برش‌ها در عمل پروتز سینه

 

عوارض پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه یا ایمپلنت سینه که معمولاً برای بزرگ کردن و حجم دادن به سینه‌ها انجام می‌شود، ممکن است عوارض نیز در پی داشته باشد که از فردی به فرد دیگر کاملاً متفاوت خواهد بود. اما متداول‌ترین نشانه‌ها و عوارض جراحی پروتز سینه به شرح زیر هستند.

 • یکی از بارزترین عوارض پروتز سینه، قرمزی پوست اطراف سینه است. این موضوع محتمل بوده و جای نگرانی نیست اما بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و ملاقاتی با وی داشته باشید.
 • از جمله عوارض نگران کننده عوارض پروتز سینه، تورم غیرطبیعی است. در صورتی‌که این تورم ماندگار بوده و از بین نرود باید سریعاً علت را بررسی کرده و برای رفع آن اقدام شود.
 • سوزش سینه از دیگر عوارض احتمالی است که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. در ادامه در مورد علت سوزش سینه بعد از پروتز صحبت خواهیم کرد.
 • یکی از خطرناک‌ترین عوارض پروتز سینه، خونریزی است که می‌تواند در اطراف پروتز صورت گیرد. این خونریز داخلی بوده و در بسیاری از موارد پس از جراحی و گاهی حتی تا ۲ هفته بعد از آن نیز بروز می‌کند. یکی از مشهودترین علائم خونریزی داخلی سینه، سفت و متورم شدن آن است. در چنین شرایطی حتی ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.
 • عفونت از دیگر عوارض پروتز سینه است که احتمال بروز آن کمتر از ۱% است. در برخی از بیماران پس از ۲ الی ۳ هفته عفونت رخ داده و تورم، قرمزی و حساس شدن سینه از علائم آن است. در بسیاری از موارد این عفونت با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها کنترل و رفع می‌شود، اما در صورت بروز عفونت شدید در اطراف پروتز سینه، متأسفانه باید پروتز برداشته شود.
 • انقباض کپسولی که به دلیل ساختن بافت فیبروز در اطراف پروتز بروز می‌کند از دیگر مضرات پروتز سینه است. در واقع نوعی واکنش طبیعی بدن در برابر وجود این شی خارجی یعنی پروتز است. برای کاهش انقباض کپسولی از دو روش کپسولکتومی باز و کپسولوتومی باز استفاده می‌شود.
 • نشت سیلیکون از دیگر عوارض پروتز سینه است که می‌تواند به غدد لنفاوی و دیگر اعضای سینه منتقل شود. در چنین شرایطی باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

علت سوزش سینه بعد از پروتز

از جمله اصلی‌ترین دلایل سوزش سینه بعد از عمل پروتز، بروز علائم عفونت پروتز سینه خواهد بود. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، عفونت از عوارض شایع عمل زیبایی سینه بوده که در برخی موارد با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان خواهد شد. اما در شرایطی که عفونت پیشرفته و گسترده باشد، بایستی پروتز از سینه خارج شود. علت بروز عفونت و در نتیجه سوزش سینه بعد از عمل پروتز، رعایت نکردن اصول اولیه بهداشتی پس از عمل جراحی است. در نتیجه مراقبت های جراحی سینه بسیار مهم است.

علت کوچک شدن پروتز سینه چیست؟

احساس کوچک شدن پروتز سینه مدتی پس از عمل جراحی امری بسیار طبیعی است، چرا که مدتی بعد از عمل، بدن با پروتز سازگار شده و سینه‌ها فرم طبیعی پیدا می‌کنند. از طرفی تورم بعد از عمل نیز کاهش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی فرد تصور می‌کند که پروتز کوچک شده، درحالی‌که تغییری در اندازه آن رخ نخواهد داد.

کوچک شدن پروتز سینه

علائم پارگی پروتز سینه چیست؟

پارگی پروتز سینه می‌تواند بنا به دلایل مختلفی رخ دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به اعمال فشار، حوادث رانندگی، انجام بیوپسی یا بافت‌برداری از سینه و فرسودگی پروتز اشاره کرد. پس از پارگی پروتز، ژل درون آن سفت و غلیظ شده و به آرامی در بافت نشت و در برخی موارد جذب بدن می‌شود. از علائم پارگی پروتز سینه می‌توان به ایجاد ناهنجاری روی سینه، تشکیل توده در قفسه سینه، زیر بغل یا روی بازوها، تغییر شکل و فرم سینه، احساس درد، سفتی و تورم سینه اشاره کرد. در برخی موارد پزشک به شما پیشنهاد میدهد که به جای پروتز سینه از تزریق چربی به سینه استفاده کنید.

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداختیم که ایمپلنت سینه چیست و به چه روش‌هایی انجام می‌شود. در بحث جراحی زیبایی سینه، گاهی این سوال پیش می‌آید که بهترین مارک پروتز سینه چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که انواع پروتز سینه در مارک‌های مختلفی تولید می‌شود که انتخاب بین آن‌ها بیشتر به شرایط و بودجه بیمار و تشخیص پزشک متخصص مرتبط است. حالا که با تمامی موارد مربوط به پروتز سینه چیست آشنا شدید، به‌راحتی می‌توانید برای انجام این عمل زیبایی تصمیم بگیرید.

3 دیدگاه

 1. برشی که برای پروتز سینه انجام میشه دقیقا کجا قرار میگیره؟ خیلی واضحه؟

 2. ممکنه بعد از یه مدت سینه های عمل شده کوچیک بشن یا تغییر فرم بدن؟

 3. از کجا میشه فهمید که پروتز داخل سینه پاره شده؟ نشانه خاصی داره؟


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *