رفتن به محتوا

مراقبت‌ های بعد از عمل زیبایی سینه

مراقبت‌ های بعد از عمل زیبایی سینه

عمل جراحی زیبایی سینه به طور کلی به دو دسته اصلی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی و جراحی بزرگ کردن سینه یا پروتز سینه تقسیم می‌شود. هر کدام از این عمل‌ها دوران نقاهت و مراقبت‌های ویژه خود را دارند که اجرای آن‌ها می‌تواند دروان نقاهت را کوتاهتر کرده و فرآیند بهبود را تسریع بخشد. در این مقاله به صورت کامل به ارائه مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی سینه شامل ماموپلاستی و پروتز سینه می‌پردازیم و از بهترین شیوه خوابیدن پس از عمل جراحی خواهیم گفت.

طرز خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

عمل پروتز سینه یک عمل جراحی زیبایی سینه است که برای بزرگ کردن سینه و فرم دادن به سینه‌های کوچک انجام می‌شود. در عمل پروتز سینه از دو نوع پروتز سالینی یا آب نمک و پروتز ژل سیلیکونی استفاده می‌شود. نوع پروتز مورد استفاده به شرایط بیمار و هدف او از انجام عمل جراحی پروتز سینه بستگی دارد. در دوران نقاهت بعد از عمل، شیوه خوابیدن اهمیت بسیار زیادی دارد، به همین دلیل در ادامه به شیوه صحیح خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه اشاره خواهیم کرد.

پزشکان متخصص به افرادی که عمل پروتز سینه انجام داده‌اند پیشنهاد می‌کنند در دوران نقاهت بعد از عمل، با استفاده از چند بالش نرم، تلاش کنند تا پشت و نیم‌تنه بالایی را بلند کرده و در نتیجه به کنترل و تحمل وزن سینه‌ کمک کنند. شیوه خوابیدن زاویه‌دار یا با حالت نیمه نشسته، بهترین طرز خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه است.

طرز خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

در هر صورت پس از انجام عمل پروتز سینه نباید روی شکم بخوابید و تلاش کنید همواره به پشت بخوابید تا فشاری به پروتز‌ها و محل جراحی وارد نشود. از طرفی می‌توانید با قرار دادن چند بالش در اطراف بدنتان، موقعیت خود روی تخت را ثابت کرده و از عوارض احتمالی پس از جراحی پروتز سینه جلوگیری کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی زیبایی سینه مانند عمل پروتز، از آن جهت حائز اهمیت است که می‌تواند روند بهبودی را تسریع کرده و دوران نقاهت را کوتاه‌تر کند. علاوه‌براین، این مراقبت‌ها از بروز عفونت و مشکلات احتمالی مانند پس زدن پروتز جلوگیری خواهد کرد.

 • پوشیدن سوتین طبی بعد از عمل پروتز سینه از پایین بودن سینه از پروتز بعد از عمل پروتز جلوگیری خواهد کرد. پوشیدن سوتین طبی تا یک ماه و نیم به صورت ۲۴ ساعته و پس از انجام عمل جراحی سینه ضروری است.
 • ۲ روز پس از عمل جراحی پروتز سینه و با مشورت پزشک می‌توانید استحمام کنید.
 • در صورت بروز درد در ناحیه جراحی، می‌توانید با مشورت پزشک متخصص از داروهای مسکن استفاده کنید.
 • برای کاهش تورم و درد، می‌توانید از کمپرس آب سرد یا کمپرس یخ استفاده کنید.
 • در دوران نقاهت و پس از آن و به منظور جلوگیری از بروز عفونت بعد از عمل پروتز سینه، داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.
 • تا ۲ هفته پس از انجام عمل جراحی پروتز سینه از بلند کردن اجسام سنگین و انجام حرکات ورزشی سنگین که عضلات سینه را تحت فشار قرار می‌دهد، خودداری کنید.
 • تا ۱ ماه پس از عمل پروتز سینه، از دویدن خودداری کنید.
 • تا ۲ هفته پس از عمل جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • تا زمانی‌که از داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنید، از نوشیدن الکل خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی یا عمل کوچک کردن سینه

ماموپلاستی به عمل جراحی زیبایی گفته می‌شود که برای کوچک کردن سینه انجام شده و شامل دو دسته اصلی ماموپلاستی افزایشی و ماموپلاستی کاهشی است. در طول این عمل زیبایی، پزشک متخصص می‌تواند برخی دیگر از مشکلات سینه مانند عدم تقارن یا افتادگی را نیز برطرف کند.

پس از عمل ماموپلاستی، خواب کافی می‌تواند روند درمان را سرعت ببخشد، اما شیوه خوابیدن پس از عمل جراحی بسیار حائز اهمیت است. در روزهای اول دوره نقاهت، خوابیدن به پشت می‌تواند از تجمع آب میان‌بافتی در سینه‌ها جلوگیری کند که این امر عامل مهمی در حفظ تقارن و زیبایی سینه خواهد بود. در روزهای اول پس از جراحی، ابداً روی شکم یا به پهلو نخوابید.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی یا عمل کوچک کردن سینه

مراقبت‌های بعد از عمل کوچک کردن سینه

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه از اهمیت بسیاری برخوردار است، چرا که رعایت نکات مراقبتی می‌تواند عوارض احتمالی و دوره نقاهت را کاهش دهد.

 • برای جلوگیری از بروز عفونت بعد از عمل کوچک کردن سینه، حتماً آنتی‌بیوتیک‌هایی که پزشک تجویز کرده را طبق دستور مصرف کنید.
 • طی ۶ هفته پس از عمل جراحی باید به صورت مدام از سوتین‌های طبی بعد از عمل ماموپلاستی استفاه کنید. فراموش نکنید که پوشیدن این سوتین‌ها به صورت ۲۴ ساعته و حتی در زمان خواب نیز ضروری است.
 • در شرایطی که احساس درد دارید، با مشورت پزشک می‌توانید از مسکن‌ استفاده کنید.
 • در دوران نقاهت محل زخم را به خوبی ضدعفونی کرده و پانسمان‌ها را مرتباً تعویض کنید.
 • اگر بعد از عمل جراحی عوارضی مانند تب و لرز، التهاب محل جراحی و قرمزی ناحیه اطراف را مشاهده کردید، فوراً با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.
 • به منظور جلوگیری از افزایش آب میان بافتی و ورم سینه بعد از عمل ماموپلاستی، مصرف نمک را محدود کنید و مایعات بیشتری در طول روز مصرف کنید.
 • به مدت ۶ هفته پس از عمل جراحی ماموپلاستی از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • به مدت ۶ هفته پس از عمل جراحی کوچک کردن سینه از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین و برداشتن اجسام بیشتر از ۲ یا ۳ گیلوگرم خودداری کرده و به مدت طولانی نیز رانندگی نکنید.
 • برداشتن درن معمولا ۲ الی ۴ روز بعد از عمل جراحی و در اولین فرصت ملاقات با پزشک جراح برداشته می‌شود
 • درن‌ها بسیار کوچک بوده و در زیر پانسمان مخفی می‌شوند و مشکلی را برای بیمار به‌وجود نمی‌آورد.

مراقبت‌های بعد از عمل کوچک کردن سینه

در چند خط بخوانید

همانطور که در این مقاله اشاره شد، مراقبت‌های بعد از عمل جراحی زیبایی سینه، عامل مهمی در تسریع فرآیند بهبود و کوتاه شدن دوران نقاهت هستند. از طرفی رعایت این نکات می‌تواند از بروز مشکلاتی چون دردهای شدید و عفونت در محل جراحی جلوگیری کند. بنابراین اگر قصد انجام عمل جراحی سینه شامل کوچک کردن سینه یا پروتز سینه و یا تزریق چربی به سینه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم تمامی مواردی که در این مقاله ذکر شد را مد نظر داشته باشید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *